ناودانی چیست؟

الکترولاجیک,ناودانی

ناودانی چیست؟

ناودانی پروفیلی است که در مصارف صنعتی و ساختمانی بسیار استفاده میشود که شکل مقطع آن از یک جان بصورت افقی و دو بال بصورت عمودی به شکل حرف “U” انگلیسی تشکیل شده که زاویه های داخلی مقطع پروفیل حالت گردی دارد.

الکترولاجیک,ناودانی

روش های تولید ناودانی..

ناودانی ها 2 حالت دارند:

1)پرسی,که توسط پرس به شکل مورد نظر تولید میشود.

2)فابریک,از همان ابتدای فرایند تولید,از خط تولید خارج میشود و به ناودانی های نورد گرم و نورد سرد تقسیم میشوند.

الکترولاجیک,ناودانی

انواع ناودانی ها..

ناودانی ها به دو صورت تولید میشوند:

1)ساده:ناودانی های صنعتی و ساختمانی است که از ورق گرم و در سایز 8 تا 16 تولید میشود و ممکن است بر اساس نیاز بصورت گرم یا سرد گالوانیزه گردد و رایج ترین نوع ناودانی است که ارتفاع آن از 30 تا 400 میلی متر متغیر است و بیشتر برای پل های باربر و موارد دیگر بکار میرود.

2)مشبک:این نوع محصول,به شیوه نورد گرم و بسته به نیاز از ورق های گالوانیزه ساخته میشود(به دو صورت گرم و سرد).از این نوع علاوه بر کاربردهای دکوراتیوی , در ساخت ساختمان های سبک فولادی و قفسه های فولادی و… استفاده می نمایند..

کاربردهای ناودانی..

ناودانی پروفیلی است با مقطع فولادی که از نورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده.باید توجه داشته باشید که ناودانی ها بر اساس کاربرد به دو صورت C و U تقسیم شده اند.شکل ظاهری خاص ناودانی ها موجب شده که از آنها بعنوان ساختار برتر برای پروژه های ساختمانی استفاده نمایند و این محصول برای قاب و پایه ها بکار برده شده در تجهیزات ساخت وساز, ماشین آلات, چارچوب, اسکلت کامیون, تشکیلات دریایی, ترمیم بناهای معماری, ساختمان و….بسیار مناسب میباشد.

الکترولاجیک,ناودانی

استاندارد ناودانی ها..

ناودانی با 3 استاندارد در جهان تولید میشود:

1)استاندارد اروپائی 1026 _ DIN یا UNP و UPN

2)استاندارد مقاوم به خوردگی 3_12944 DIN EN ISO

3)استاندارد فرانسه 255_45 NF A

همانطور که در بخش کاربرد ناودانی بیان کردیم ناودانی ها بر اساس کاربرد به دو صورت U و C تقسیم میشوند.به همین دلیل دو استاندارد ابعادی UPE و UPN وجود دارد.UPE برای ناودانی C با بال های موازی بکار برده میشود و UPN برای ناودانی U با بال های مخروطی بکار برده میشود.

ناودانی UNP (ناودانی اروپایی) یکی از پروفیل های ناودانی در کشور میباشد.

این نوع از ناودانی UNP دارای وزن سنگین تر نسبت به ناودانی های دیگر در بازار کشور میباشد.بطور معمول از ناودانی UNP بیشتر در پروژه های بزرگ یا پروژه های صنعتی که به این نوع از ناودانی UNP یا ناودانی اروپایی نیاز دارند استفاده میشود, به این دلیل که ناودانی UNP از ضخامت بیشتری برخوردار است بنابراین وزن بیشتری نیاز دارد.

تامین ناودانی UNP یا ناودانی اروپایی یکی از بهترین تخصص های بازرگانی آهن مرکزی میباشد.

ناودانی سنگین UNP بر اساس استاندارد اروپا DIN 1026 از سایز 40 الی 400 بصورت انبوه از کارخانه های کشور ترکیه به کشور وارد میگردد. به تازگی همین ناودانی UNP (ناودانی اروپایی) از کشور چین نیز توسط بازرگانی آهن مرکزی وارد میشود که با همین استاندارد میباشد که دارای قیمت مناسبتری نسبت به دیگر ناودانی UNP (ناودانی اروپایی) میباشد.

کابردهای ناودانی UNP (ناودانی اروپایی)..

1)به شکل جفت یا تکی در باد بندها

2)به صورت دوبل و یا تکی در تیرها

3)به صورت جفت یا قوطی در ستون ها

4)به صورت جفت در ساخت خرپا

شماره تماس :

09126614484

09124547883

02165160442

کانال تلگرام

مطالب مرتبط