نورپردازی نمای ساختمان

الکترولاجیک,نورپردازی نما ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی ساختمان ها به شکل های متفاوتی انجام میگیرد. ممکن است به صورت کلی اجرا گردد یا هدف قسمت مشخص و برجسته ای از نمای ساختمان باشد.

طراحی نورپردازی نمای ساختمان به اندازه ی طراحی خود نمای ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نورپردازی باعث میشود که ساختمان در هنگام شب همانند روز تاثیرگذار و جذابتر به نظر برسد. توجه داشته باشید که نورپردازی نمای ساختمان باید به شیوه ای طراحی شود که خیره کننده نباشد و بر طراحی نمای خارجی ساختمان تاکید داشته باشد و اول خود نما به چشم آید و در مرحله بعدی نورپردازی جلب توجه کند.

در زمان های قبل تر از نورپردازی فقط برای نمای ساختمان ها و مکان های بزرگ تجاری و تفریحی و در کل بناهای معروف و شناخته شده به کار برده میشد اما در حال حاضر استفاده از این فاکتور پیشرفته تر و گسترده تر شده و از آن میتوان در ساختمان های بزرگ و با ارتفاع زیاد , نورپردازی هتل ها , باغ ها , تالارها , رستوران ها , محوطه ها , بانک ها و آپارتمان های بزرگ و کوچک , خانه های ویلایی و یا مسکونی و غیرمسکونی و… استفاده نمود. 

انواع نورپردازی نما :

1)نورپردازی منطقه ای یا (تاکیدی): نورپردازی تاکیدی مستقیم وبسیار قوی است و زیائی آن بیشتر از کارایی اش مطرح است , این نوع نورپردازی در حقیقت به ما میگوید به چه چیزی نگاه کنیم یا دید را به سمت عنصری خاص مثل آثار هنری , گیاهان و یا وسایلی گرانبها جهت میدهد و تاثیر آن را برای بیننده بیشتر میکند.

2)نورپردازی خشن: بافت های کوچک و سطوح و شکل های متناوب نمای ساختمان را در معرض دید بیننده قرار میدهد , برای برجسته سازی عناصر معماری نمای ساختمان از نورپردازی خشن استفاده میکنیم(متاسفانه این روش نورپردازی نمی تواند سطح وسیعی از ساختمان را روشن کند).

3)نورپردازی کامل یا (یکدست): در تمام قسمت های نمای ساختمان , پروکتور قرار داده میشود که بهره گیری از روش برای ساختمان های تاریخی مناسب خواهد بود.

4)نورپردازی از داخل و بیرون: ساختمان ها را میتوان از داخل هم نورپردازی کرد که در این صورت از پنجره های موجود در نما و آسمان تاب عناصر سر در ساختمان و سطح خارجی آن را روشن کرد خطوط نمای ساختمان مشخص کننده حجم ساختمان است که با مشخص کردن لبه خطوط توسط منابع نور خطی مانند لوله های لامپ نئون یا فیبر نوری می توان به مورد توجه قرار گرفتن حجم و حدود ساختمان در نظر بیننده کمک کرد. اثر این کار بسیار مهیج خواهد بود , اگرچه در حالت کلی منبع ممکن است نسبت به خود ساختمان بیشتر قابل رویت باشد.

هدف از نورپردازی نمای ساختمان :

نمای ساختمان اولین عامل ارتباط دهنده و جذب کننده افراد با ساختمان است. نورپردازی اصولی میتواند یک ساختمان معمولی را به یک جاذبه توریستی در شب تبدیل کند. نورپردازی غیر اصولی , یک ساختمان بسیار زیبا را به یک منظره ترسناک در شب تبدیل میکند.

نورپردازی ساختمان در شب موجب ایجاد امنیت در محلات مسکونی و کاهش جرم و جنایت در شب میشود. همچنین نورپردازی ساختمان تجاری موجب رونق اقتصادی و زنده بودن فضاها میشود.

 

الکترولاجیک,نورپردازی نما ساختمان

اصول نورپردازی نما :

1)رنگ و شدت نور: اصلی و مهمترین نکته در نورپردازی شدت نور و رنگ نور برای نمای خارجی ساختمان است.

2)مشخص نبودن منبع نور: هنگام نورپردازی نما منابع نوری و چراغها را طوری جایگذاری کنیم که منبع دیده نشود برای اینکه ظاهری بهم ریخته پیدا نکند.

3)هماهنگی نورها: توجه به این نکته بسیار مهم است. نورهایی که در ساختمان به کار گرفته میشود باید با متریال به کار رفته در ساختمان همخوانی و هم پوشانی داشته باشند.

*نکته : نورها نباید به داخل ساختمان ها نفوذ کنند و باعث ناراحتی ساکنین شوند.*

تعریف نمای ساختمان :

در صنعت ساختمان , به سوی بیرونی ساختمان نمای بیرونی یا نمای خارجی گفته میشود.

همچنین فن روسازی و ساختن نمای ساختمان را نماسازی میگویند.

نماها تعریف کننده خیابان ها و یا میادین هستند به همین دلیل است که نما از حساسیت و اهمیت بیشتری برخوردار است.

شماره تماس:

09126614484

09124547883  

02165160442

کانال تلگرام

 

 

مطالب مرتبط